ממה עשוי יהלום

אנחנו מאוד אוהבים יהלומים, עד כדי כך שמייחסים את היהלום לדברים טובים ומצמידים אותו לאמירות וביטויים כגון " היהלום שבכתר" על משהו טוב במיוחד. היהלום הוא היה ונשאר אניגמה לא פתורה בקרב לא מעט אנשים, מצד אחד אנו רואים לא מעט יהלומים בתכשיטים, ויודעים עליהם שהם חומר חזק ביותר ויחד עם זאת נוצץ ויפה. אבל מה עם יתר הדברים, לדוגמה ממה עשוי יהלום? מי יודע להגיד? בשביל זה אנחנו כאן, נענה על השאלה המסקרנת ביותר, אשר טובי החוקרים ניסו לפצח ונכשלו, אבל זה מובן, היהלום הוא החומר החזק בטבע.

על מנת לדעת ממה עשוי יהלום יש להבדיל באופן מוחלט מיהלום טבעי למלאכותי. יהלום טבעי הוא מינרל קשה עדוי פחמן, היהלום נוצר עמוק באדמה, הרחק מעיניהם של בני האדם, ומצוי בעיקר מתחת היבשות העתיקות ביותר כגון אפריקה, סיביר ודרום אמריקה, במיוחד ברזיל.

כאמור היהלומים עשויים מפחמן דחוס בטמפרטורה גבוה הנמצאים עמוק בבטן האדמה, היהלומים נוצרו בעזרתם של שני סלעים עיקריים, אקולוגיטי ופרידוטי. אמנם ישנם עוד חומרים העשויים מפחמן, אך מה שהופך את היהלום לחזק יותר הוא היווצרות שלו בתנאי חום בדרגה גבוה ביותר, ולחץ אטמוספרי גבוה בחלקים הפנימיים של כדור הארץ. המבנה המיוחד של היהלומים ומה שמייחד אותם נקרא קשר קוולנטי והוא מאופיין בכך שכל אטום פחמן קשור ל4 אטומי פחמן אחרים, דבר הנותן ליהלום את קשיחותו הרבה, על מנת שכוחו יקבל אינדיקציה במוחנו, היהלום מדורג בדרגה 10 במדד הקשיחות, המקום הגבוה ביותר, כל חומר יכול לשרוט את החומרים המדורגים מתחתיו, כלומר, בעזרת היהלום אפשר לשרוט כל חומר בטבע.
בשל ייחוד הגאולוגי והמבני, ובמיוחד מראהו המפליא, הפך היהלום לאבן החן היקרה ביותר ואף המבוקשת ביותר לשיבוץ היהלומים. עמידתה בכל תנאי מזג האוויר והעומס, נותן לתכשיטים משובצי היהלומים את האפשרות לאחראיות לכל החיים.

בנוסף ליהלומים הטבעיים קיימים לא מעט מתחרים, האח הקטן והפחות נוצץ של היהלום. בשנים האחרונות קיימות לא מעט מעבדות המתמחות בייצור יהלומי דמה, או יהלומים מלאכותיים, הנמכרים במחירים מוזלים בהרבה מהאבנים הטבעיות. יהלומים מלאכותיים כשמם כן הם, לא מעשה הטבע אלא מעשה ידם של בני האדם. בין כותלי המעבדות השונות מנסים המעדנים ליצור תנאים טבעים לייצור יהלומים, דבר המצריך העתקה מדויקת של תנאי לחץ וטמפרטורות גבוהות במיוחד, כל זאת על מנת לא להמתין עידנים רבים בציפייה שיצוצו יהלומים חדשים, אלא לייצר ולמכור כמה שיותר בזמן קצר במיוחד.

בשנים האחרונות תופעת היהלומים המלאכותיים עלה שלב לאור התחרות העולה וגדלה בין החברות והביקוש הלא נגמר ליהלומים טבעיים, אבל הדבר הוא לא גיחה והמצאה של השנים האחרונות, כבר במאה ה19,( מתחילת שנת 1800 אחר הספיר) ,ניסו האדם למצוא פתרונות אלטרנטיביים לביקוש אחר היהלומים. יש כיום שתי שיתום מובילות לייצור יהלומים סינטטיים, cdv ו – hpht, אולם במעבדות ייצור של יהלומים סינטטיים אין מצוין על אילו מהשיטות בחרו בייצור היהלומים, אלא רק אם מדובר יהלומים טבעיים שיצאו מבטן האדמה או יהלומים מעשיי ידי אדם.

עוד משהו בנושא

איך לקנות טבעת אירוסין

איך לקנות טבעת אירוסין אם החלטתם להיכנס לפה, אנו מבינים שהאהבה פורחת עד כדי כך שגיבשתם את הרעיון להציע לה נישואין. מעולה, אנחנו בעד. רק

צמיד יהלומים לאישה

צמיד יהלומים לאישה – הדרך להגיע לליבה של אישה יהלומים הם חבריה הטובים ביותר של האישה, את זאת יודעת כל אישה ואף כל גבר יודע

צמיד זהב לבן לגבר

תכשיט – לא עוד נחלתן של נשים בלבד – צמיד זהב לבן לגבר בעבר הרחוק, תכשיטים יוקרתיים היו נחלתן של נשים בלבד ורק הן היו

דילוג לתוכן