מה קובע את איכות היהלום?

רגע לפני שאתם קונים טבעת אירוסין לבחירתם ליבכם, או אתם מתנה לשם הוקרת תודה בצורת תכשיט משובץ יהלומים, בואו ללמוד קצת יותר ולעומק על האבנים הנדירות והנוצצות שהופכות כל תכשיט למיוחד יותר, וכל אישה לשמחה הרבה יותר. רבות אתם רואים במהלך שיטות ברחבי הרשתות החברתיות, כגון פייסבוק ואינסטגרם, את חבריכם הטובים מציעים נישואין באמצעות טבעת אירוסין ואתם חושבים לעצמכם:" טבעת יפה, איך הוא ידע בדיוק לבחור אותה, איך הוא מבין ביהלומים". אז זהו, שלא צריכים להיות יהלומנים או לקחת קורס מקצועי, בעזרת מדריך פשוט, ממש כמו זה שלפניכם, כל אחד יכול לדעת כל מה שנחוץ על איכות היהלום, על מנת שתוכלו גם אתם לבחור להצעת הנישואין את טבעת האירוסין היפה והמיוחדת ביותר, בשיבוץ יהלום איכותי ומנצנץ שיביא לכם שני דברים, תשובה חיובית מבת הזוג ומלא מלא לייקים בפייסבוק.

ובכן, מהם יהלומים ועל פי מה בוחנים אותם, מה נותן להם את האיכות ומה צריך לדעת . היהלום הוא משאב טבע הנוצר במעבה האדמה, בעומקים הנסתרים ביותר בכדור הארץ. היהלום הוא תוצאה של דחיסת גז הפחמן בטמפרטורה גבוהה מאוד. כשמוציאים את היהלומים מבטן אדמה מעבירים אותם למעבדה גמולוגית, שם על פי סימנים ופרמטרים שונים נקבע איכות היהלום. ארבעת המשתנים הנותנים וקובעים את איכות היהלום נמנמים ומקובל לכנות אותה " the 4 c's":
ניקיון – clarity
צבע – color
חיתוך – cut
משקל – carat.

הניקיון והיגיינה חשובים מאוד לאיכות היהלום.

כשאמור, היהלומים נוצרים במעבה האדמה, ולכן מגיעים למעבדות כשהם עם פגמים רבים. היהלום נושא על גופו פגמים ותכלילים רבים, וככל שהיהלום נושא פחות תכלילים הוא נדיר ויקר יותר. הבדיקה נעשית במכון על ידי גמולוג בכיר, אשר נותן את הסימנים על פי תקנים בינלאומיים מוכרים. את התכלילים והפגמים ניתן לחלק לשני קבוצות, פגמים פנימיים וחיצוניים. בין הפגמים הפנימיים המשפיעים על איכות היהלום ניתן למצוא: נקודות, סדקים ומינרלים שנכנסו בעת היווצרות היהלום. בפגמים החיצוניים ניתן למצוא שריטות וסימני חום לאחר הליטוש. על מנת לקבוע את איכות היהלום ורמת ניקיונו, גמולוגים ברחבי העולם חילקו את רמת הניקיון לחמש קבוצות שונות.

קבוצה ראשונה, FL – זו היא הקבוצה בעלת הניקיון המובחר והאיכותי ביותר, ביהלומים מקבוצה זו לא ניתן לראות פגמים גם בהגדלה של כ- 40 מהגודל שלה. יהלומים אלה הם הנדירים והיקרים ביותר.

קבוצה שנייה-VVS1 –  יהלומים בעלת רמת ניקיון גבוהה ביותר, בעלי פגמים זעירים אשר ניתן לראותם רק הגדלה של כפי – 10.

קבוצה שלישית- Vs1 – יהלומים בעלי פגמים אשר לא ניתן לראותם ללא הגדלה, בעיקר למי שאין עין מקצועית.

קבוצה רביעית-SL1: יהלומים בעלי תכליל פנימי אשר ניתן לראות בהגדלה פי 10 ולעיתים אף ללא הגדלה, יהלומים בעלי ערך טוב.

קבוצה חמישית – L1 – יהלומים עם פגמים ותכלילים פנימיים וחיצוניים, אשר ניתן לראות ללא הגדלה גם למי שאין עין מקצועית.

שקוף יותר, צלול יותר ויקר יותר - הצבע כגורם משפיע על איכות היהלום:

נתחיל מההתחלה, יהלום מושלם הוא ללא צבע. אמנם יהלומים רבים בטבע מגיעים בצבעים רבים, החל מחום, כחול, אדום, צהוב, שחור ולבן.

בדומה לרמת הניקיון של היהלום, גם בתחום הצבעים יש סרגל המורה על איכות היהלום לפי פרמטר זה:

D-E-  יהלום שקוף ללא גוון של צבע, נדיר ביותר והוא מה שמכונה "היהלום המושלם, לפיכך, מחירו יהיה בהתאם.

F-  שקוף עם נימה ונגיעות קלות של גוון לבן, רק גמולוג מקצועי יבחין בכך, מחירו יהיה גבוה.

K-  צבע קל מאוד אך למרות זאת מדובר ביהלום בעל ערך טוב.

M-Z – צבע עכור למדי, שקול כנגד הקבוצה החמישית ברמת הניקיון של היהלום, מחירו יהיה נמוך וירוד.

קראט? לא רק בזהב, הערך שנותן המשקל לאיכות היהלום:

בין אם אתם בעלי ידע מקדים או בין אם לא, חשוב שתדעו שגם יהלומים, בדומה מאוד לזהב נמדדים על פי המשקל שלהם. ככל שהמשקל של היהלום גדול יותר, כך גם הקראט שלו ובאופן טבעי מחירו של היהלום יהיה גדול יותר.  בהגה המקצועית של עולם הגמולוגיה ויהלומים, נהוג לדרג את היהלומים והקראט לפי נקודות. קראט מהווה כחמישית גרם, כך ש0.2 גרם לפי משקל שווה קראט אחד. הקראט מקבל את הציון המושלם, משמע קראט אחד שווה ל100 נקודות, חצי קראט 50 נקודות וכך הלאה. בטבעות אירוסין ניתן לשבץ יהלומים בגדול של עשירית, 0.1, קראט ומשם השמיים הם הגבול, שבאופן טבעי ככל שהקראט ויהלום גדולים יותר, כך גם יעלה מחירו של טבעת האירוסין.

עוד משהו בנושא

צמידים לגבר

צמידים לגבר תכשיטי גברים, ביחס לתכשיטי נשים, הם אמנם בעלי דומיננטיות פחות מורגשת, אך אין ספק כי צמידים לגבר ותכשיטים נוספים לגבר, מתגלים כאביזר בעל

כמה עולה טבעת יהלום

כמה עולה טבעת יהלום מדי יום נמכרות לא מעט תכשיטים ואחד השכיחים שבהם הוא טבעת יהלום. טבעת יהלומים היא אלגנטית, יוקרתית ומושכת את העין בכל

כמה עולה טבעת נישואין

כמה עולה טבעת נישואין אנחנו ממש אוהבים חתונות, יש אוכל טוב, מוזיקה ואלכוהול והכי חשוב, רואים את האנשים החשובים בחיינו ברגע המאושר בחייהם. לפני החתוה

דילוג לתוכן